A Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport (PTE KPVK) immár XI. nemzetközi és interdiszciplináris konferenciáját rendezte meg A hazai élő jogszokások címmel 2023. június 1–2-án Pécsen és Szekszárdon.

 A Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport (PTE KPVK) a Vásárhelyi Testamentum Alapítvány, az ELTE-MTA Jogtörténeti Kutatócsoport (ELKH), az MTA Állam- és Jogtudományi Bizottság Jogtörténeti Albizottsága, a Magyar Néprajzi Társaság Társadalomnéprajzi Szakosztálya és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézete együttműködésével, a Miniszterelnökség, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Tagányi Károly (1858–1924) jogszokásgyűjtő programja és hagyatékának tudománytörténeti jelentősége című pályázat (NKFI FK-132220) támogatásával rendezte meg konferenciáját.

A 2023. június 1-én Pécsett a PAB Székházban Szili Katalin, az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kurátora, Lénárd László, a PAB elnöke és Nagy Janka Teodóra, a Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport elnöke által megnyitott konferenciára a hazai jogtörténészek, jogászok, történészek, néprajzkutatók mellett Mongóliából, Erdélyből és Eszékről is érkeztek előadók.

A konferenciát köszöntötte Tárkány Szücs Attila, a Vásárhelyi Testamentum Alapítvány kurátora, Balogh Balázs, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatója, Szécsi Gábor, a PTE KPVK dékánja,  Herger Csabáné, a PTE ÁJK Jogtörténeti Tanszék vezetője, valamint Nagy Zoltán, a PTE BTK Néprajz–Kulturális Antropológia Tanszék vezetője, a BTK NTI tudományos főmunkatársa.

A konferencián ismét átadták a Vásárhelyi Testamentum Alapítvány, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont és a PTE KPVK Kutatócsoportja által alapított Tárkány Szücs Ernő-díjat. A Tárkány Szücs Ernő-díj I. fokozatát 2023-ban Mezey Barna jogtörténész professzor vehette át kutatói életműve, a jogtörténet, a jogi kultúrtörténet kutatása során elért kiemelkedő, a magyar jogi néprajz számára alapvető, értékteremtő tudományos munkája elismeréseként. A Tárkány Szücs Ernő-díj fiatal kutatók számára adható II. fokozatát 2023-ban Szabó Ernő történész, a BTK Néprajztudományi Intézet tudományos segédmunkatársa vehette át a jogi néprajz, jogi kultúrtörténet kutatása során elért kiemelkedő szakmai eredményei alapján. A komoly pénzbeli elismeréssel is járó díjat Tárkány Szücs Attila, a Vásárhelyi Testamentum Alapítvány kurátora, valamint Balogh Balázs, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatója és Nagy Janka Teodóra, a Kutatócsoport elnöke adta át.

A díjazottak és a plenáris program előadásait rendkívüli érdeklődés kísérte a szakmai közönség és az egyetemi hallgatók részéről. Mezey Barna a családon belüli erőszak büntetőjogi megítélésének történetébe adott betekintést; Szabó Ernő díjazottként Orbók Ferenc, várfalvi lelkész epigráfiai adatközléseiről és a várfalvi „római vár” népi emlékezetéről tartott előadást.

 

Szabó Ernő előadás közben. Fotó: Hotváth Máté

 

A külföldi előadók közül Batbayar Zeneemyadar, az ulánbátori Shihihutug Egyetem jogi karának tanára a mongol házassági jogszokásokról beszélt; Njari Denis, az eszéki J. J. Strossmayer Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára a 20. század elején Eszéken a magyar nyelvhasználat joggyakorlatát ismertette előadásában. Szeberényi Gábor, a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont főigazgatója, a BTK NTI Tagányi-hagyaték feltárását vállaló kutatócsoport (NKFI FK-132220) résztvevő kutatója Tagányi Károly jogszokásgyűjtő programjának kortárs historiográfiai recepciójáról tartott előadást.

 

Szeberényi Gábor előadás közben. Fotó: Szabó Ernő

 

A Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport nemzetközi megjelenésének erősítésében fontos mérföldkő az Acta Ethnographica Hungarica jogi néprajzi tematikus száma (mely itt érhető el) https://akjournals.com/view/journals/022/67/1/022.67.issue-1.xml. A Magyar Tudományos Akadémia angol nyelvű néprajztudományi folyóiratát Fülemile Ágnes főszerkesztő, a BTK NTI osztályvezetője mutatta be; a jogi néprajzi számot a vendégszerkesztők (Bognár Szabina és Nagy Janka Teodóra) nevében Bognár Szabina, a BTK NTI tudományos főmunkatársa ismertette.

 

Fülemile Ágnes előadás közben. Fotó: Szabó Ernő

 

A másnap Szekszárdon, a PTE KPVK épületében folytatódó konferencia előadásai szintén a családi és öröklési jogszokások tematikájához kapcsolódtak (pl. a családi kötelék jelképei, a jegyesség, ágytól, asztaltól elválás, bűnbe esett balladahősök, a kiskorú árvákról való gondoskodás, az öröklési jog hatása a családszerkezetre, a gyermekek a spanyol jogszokásokban).

A konferencia tematikus szekciói a jogszokások jogtudományi és néprajztudományi vizsgálatával és az erdélyi jogszokásokkal foglalkoztak, illetve Tagányi Károly, a magyar jogszokáskutatás 1919-ben megjelent első tudományos, programadó tanulmánya szerzőjének munkássága előtt tisztelegtek.

A BTK NTI Tagányi Károly (1858–1924) jogszokásgyűjtő programja és hagyatékának tudománytörténeti jelentősége című pályázat szenior kutatója, Nagy Janka Teodóra a falusi földközösségről, mint a közösségi gondoskodás tradicionális formájáról beszélt Tagányi Károly és Imre István munkássága alapján. A Tagányi-hagyaték feltárásában szintén szenior kutatóként részt vevő Horváth József előadásában két Győr megyei település – Kajár, illetve Gyarmat –példáján keresztül vizsgálta a kiskorú árvákról való gondoskodást a 19. század első felében. Bognár Szabina, a pályázat vezető kutatója Tagányi Károly jogszokásgyűjtő programjának nemzetközi párhuzamairól, valamint azok kortárs értékeléséről tartott előadást.

 

Bognár Szabina előadás közben. Fotó: Szabó Ernő

 

A jelenlévők betekinthettek a Tagányi Károly (1858–1924) jogszokásgyűjtő programja és hagyatékának tudománytörténeti jelentősége című pályázatban (NKFI FK-132220) elkészült, a http://jogineprajz.hu honlapon elérhető adatbázisokba is.

A konferencia kiváló lehetőséget teremtett a nemzetközi és a Kárpát-medence magyarsága körében folytatott jogi néprajzi kutatások legújabb eredményeinek megismerésére és a tudományközi szakmai párbeszédre.

A konferencia magyar és angol nyelvű absztraktfüzete itt érhető el.

A címlapfotót Horváth Máté készítette.