A BTK Néprajztudományi Intézete az MTA Magyar Tudomány Ünnepe programsorozata keretében 2022. november 15-én (kedden) 9 órától Társadalmi és kulturális reziliencia, örökségképzés és kulturális emlékezet a Kárpát-medencében címmel műhelykonferenciát tart.

A műhelykonferencia ideje: 2022. november 15, 9.00–18.30 óra.

Helyszín: BTK Néprajztudományi Intézet, 1097 Budapest, Tóth Kálmán utca 4., 8. em. Tárgyaló

A műhelykonferencia előadások és kerekasztal-beszélgetés keretében két projekt eddigi kutatási eredményeit és az ezzel kapcsolatos kérdésfelvetéseket fogja bemutatni, melyek sok szálon kapcsolódnak egymáshoz.

 

Fotó: Szilágyi Levente

 

A Kárpát-medencében élő közösségek számtalan kihívással szembesülnek napjainkban: a globalizáció, a kisebbségi lét, a peremhelyzet mellett az elöregedés, elvándorlás, valamint a járványhelyzet és a klimatikus változások is fokozottan sújtják e sérülékeny közösségeket. A társadalmi reziliencia rámutat a közösségek azon képességére, hogy a külső stressz- és sokkhatásokkal hogyan birkózzanak meg identitásukat megtartva. Az örökségképzési gyakorlatok rálátást nyújtanak arra, hogy a kortárs tradíció-teremtő stratégiák és új hagyománykonstrukciók hogyan építik a helyi, regionális és nemzeti identitást. A kutatók változatos helyszíneken, különféle örökségelemeken keresztül vizsgálják az örökségesítés történeti és kortárs folyamatainak a jellegét, dinamikáját, "aktorait", és körülhatárolják, újradefiniálják az örökségesítést kezdeményező, működtető és használó "közösség" fogalmát.

Előadók: Báti Anikó, Borbély Sándor, Cseh Fruzsina, Eitler Ágnes, Ispán Ágota, Juhász Katalin, Kovács Bence, Nickel Réka, Tóth Katalin, Turai Tünde, Szilágyi Levente.
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői: Balogh Balázs, Babai Dániel, Bognár Szabina, Győrfy Eszter, Ispán Ágota, Juhász Katalin.

Program

9.00 – 11.00 Elnök: Turai Tünde

Borbély Sándor: Adaptáció, reziliencia és ágencia – analitikus fogalmak és azok gyakorlati értéke az antropológiai ismeretszerzésben

Eitler Ágnes: Etnográfus a protokoll-listán. Az örökség-fókuszú néprajzi vizsgálatok módszertani kérdéseiről

Nickel Vira Réka: A perecesi bányatelep épített, kulturális és szellemi öröksége

11.00 – 11.30 kávészünet

11.30 – 13.00 Kerekasztal-beszélgetés: Társadalmi és kulturális reziliencia a Kárpát-medencében

A beszélgetést vezeti: Balogh Balázs

Résztvevők: Babai Dániel, Bognár Szabina, Győrfy Eszter, Ispán Ágota, Juhász Katalin

13.00 – 14.00 ebéd

14.00 – 16.00 Elnök: Fülemile Ágnes

Turai Tünde: Reziliencia és sebezhetőség. Egyéni stratégiák az állandósult társadalmi változások szorításában

Juhász Katalin – Báti Anikó: Az ételrendszer mint az örökségmegőrzés, örökségképzés és önreprezentáció manifesztációja

Balogné Tóth Katalin: Van-e zsidó kulturális örökség a Selypi-medencében? Esettanulmány: civilek az apci zsidó temető megmentéséért

Kovács Bence: A hartai festett bútor mint német örökség

16.00 – 16.30 kávészünet

16.30 – 18.30 Elnök: Juhász Katalin

Cseh Fruzsina: Háziipari és népi iparművészeti szövetkezetek helye és szerepe a népművészeti örökségben

Szilágyi Levente: Mezőgazdasági társulások mint a társadalmi és gazdasági reziliencia motorjai a szatmári sváb falvakban a rendszerváltozástól napjainkig

Ispán Ágota Lídia: Szocialista városok öröksége

18.30-tól fogadás

A meghívó a programmal ide kattintva megtekinthető.

 A címlapképet Szilágyi Levente készítette.